avatar

Wojtek Erbetowski

Wrażenia po 'Wprowadzeniu do OSGi' Jacka Laskowskiego

Na ostatnim spotkaniu Warszawskiego JUG założyciel tej grupy prezentował temat niezwykle ciekawy, choć często niedoceniany - OSGi. Nie mam większych doświadczeń z tą technologią (mniejszych też nie), więc tym bardziej ucieszyłem się na wieść o 'wprowadzeniu' do tematu.

Wykład zasponsorowała firma <a title="ATM SI" href="http://www.atm-si.com.pl/" target="_blank">ATM SI</a>, której jak widać zależy na pracownikach z najwyższej półki, skoro zdecydowała się o nich pokusić wśród JUGowiczów. Podobało mi się wprowadzenie o firmie i projekcie. Prezenter wziął sobie do serca uwagi dotyczące prezentowania ofert i było bardzo technicznie. Mnie zainteresował! <!--break--> Później Jacek przystąpił do wykładu i rozpoczął od wytłumaczenia nam, że jeśli jego wykład nie sprosta naszym oczekiwaniom, jest to wina naszych zbyt wygórowanych oczekiwań :-) Myślę, że wielu z nas zna już Jacka dostatecznie i zna jego sposób prowadzenia prezentacji, który bardziej od wyczerpania tematu ma na celu zachęcenie słuchacza do dalszego zgłębienia wiedzy samodzielnie. Kto inaczej zakłada zawsze wyjdzie zawiedziony :-)

W dalszej części po pobieżnym ustaleniu położenia tematu prezentacji  w całej dziedzinie Jacek przeszedł do przykładu, który już miał mu towarzyszyć przez całą prezentację. Dowiedziałem się między innymi czym jest Enterprise OSGi w wersji IBMowej i co ma nam do zaoferowania.

Szkoda, że nie wyszedł niemal żaden z przykładów, co ewidentnie wybijało Jacka z rytmu. Ten znów także często wdawał się w dyskusję z pojedynczymi słuchaczami, co często bywa zgubne (nie dobrnęliśmy do planowanego końca), w tym jednak przypadku uważam, że bardzo pozytywnie wpłynęło na przebieg wykładu, co widać choćby po komentarzach do wykładu.

To spotkanie obfitowało w nagrody. Dzięki firmom wspierającym JUG - <i><a href="http://www.retrospective.centeractive.com/?wjug" target="_blank">centeractive ag</a> </i>i<a href="http://jetbrains.com/" target="_blank"><i> JetBrains</i></a> mieliśmy do rozlosowania kilka książek Practical Unit Testing Tomka Kaczanowskiego oraz licencję Intellij IDEA i retrospective log analysera. Także dzięki Jackowi za trafne pytania książką o Enterprise OSGi in Action nagrodzony został jeden z uczestników. Co za spotkanie!

Po spotkaniu dobrą tradycją jest wyjście na piwo i kontynuacja tematu, a więc mogliśmy nacieszyć się dyskusją w klubokawiarni Mam Ochotę. Wszystkim, którzy po wykładach uciekają do domów polecam wybranie się choć raz aby zobaczyć co tracicie :-)

 

Tyle relacji ze spotkania. Dzięki Jacku za fajny wykład! Do zobaczenia na NameCollision (jutro) i Rozmowach kwalifikacyjnych na JUGu (wtorek).